Byznysová delegace na Tchaj-wan bude mít přes 100 účastníků

Byznysová delegace na Tchaj-wan bude mít přes 100 účastníků

Podnikatelská delegace, která ve dnech 21. až 30. března 2023 doprovodí předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétu Pekarovou Adamovou na Tchaj-wan, bude složena z více než 100 členů.

Jedná se tak o zatím největší misi, která v našich demokratických dějinách tuto zemi navštíví. Povede ji prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš. Komora a Svaz průmyslu vybíraly firmy a podnikatele z oblastí nanotechnologií, e-mobility, semicon, inovací ve zdravotnictví, umělé inteligence, cirkulární ekonomiky, smart cities, ICT a energetice, ale i z dalších oborů s vyšší přidanou hodnotou.

Přímo na palubu vládního speciálu, který delegaci předsedkyně poslanecké sněmovny dopraví postupně do Korejské republiky a následně i na Tchaj-wan, usedne v rámci podnikatelské delegace téměř padesátka účastníků. Zástupci dalších více než 50 firem a organizací se pak vypraví komerční linkou zvlášť na misi pouze na Tchaj-wan. Účast byla doporučena firmám, které již navázané vztahy a partnery v obou zemích mají a chtějí partnerství podpořit, stejně jako firmám, které se s teritoriem chtějí seznámit, začínajícím firmám i startupům. „Ve světě dochází k přeskupování výrobního a dodavatelského řetězce, aktuální konflikt na Ukrajině tento proces ještě umocnil. Je potřeba, abychom byli u toho. I díky prohlubujícím se vztahům s Tchaj-wanem a připravované podnikatelské misi sledujeme nový vítr a velkou možnost poskočit v řetězci o stupeň výše,” uvádí Pavel Diviš.

Poslední mise doprovázející předsedu Senátu Miloše Vystrčila zamířila s Česko-tchajwanskou obchodní komorou na Tchaj-wan v roce 2020. Rekordní zájem o letošní cestu s předsedkyní Poslanecké sněmovny tak naváže na úspěchy a výsledky předchozích návštěv. „Při výběru účastníků jsme se soustředili na to, abychom pokryli všechny zmíněné oblasti a přivezli tak na Tchaj-wan co nejpestřejší skupinu firem a podnikatelů, co se oborů týká. Letos pořádáme během delegace také vlastní akce, na kterých české značky a produkty představíme místnímu trhu,“ upřesnila Alice Rezková, spoluzakladatelka a ředitelka Česko-tchajwanské obchodní komory, analytička se specializací na ekonomické politiky zemí jižní, jihovýchodní a východní Asie.

Česko-tchajwanská obchodní komora pořádá v rámci delegace PopUp Store, který se 26. března otevře v jedné z nejnavštěvovanějších nákupních čtvrtí hlavního města Tchaj-wanu. Pro české výrobce je tato příležitost nejlevnější cestou jak si otestovat potenciál místního trhu navíc s velkou mediální podporou. Je určená pro sektory jako zdravý životní styl, stravování, designové oblečení, hračky, kosmetika a mnoho dalších.

V rámci návštěvy Tchaj-wanu proběhne v Tchaj-peji 18. zasedání Česko-tchajwanské podnikatelské rady pro ekonomickou spolupráci. Součástí programu bude také veletrh Smart City Summit & Expo, který proběhne ve dnech 28. až 31. března 2023, a zaměří se na oblast chytrého zdravotnictví, umělou inteligenci, chytrého vzdělávání či zelené energie a cirkulární ekonomiky. Účastníci podnikatelské mise budou mít možnost využít příležitosti aktivní prezentace na tomto veletrhu v rámci společného českého stánku, který slavnostně otevře Markéta Pekarová Adamová. Smart City Summit & Expo je nejvýznamnější akcí svého druhu v ICT oblasti v asijsko-pacifickém regionu. Tento veletrh každým rokem navštíví více než 100 000 návštěvníků a přes 450 vystavovatelů z celého světa. Pro české firmy se naskýtá možnost zúčastnit se výstavy a zároveň řady akcí organizovaných v průběhu Smart City Summit & Expo veletržní správou.

Ve dnech 24. – 26. března pořádá Komora také první český ideathon v Asii: Dumplings Hack 1.0.1., do kterého se zapojí české a tchajwanské startupy. “Tchaj-wan je startupové nebe, a proto jsme rádi, že můžeme být první, kdo do něj přiváží české startupy,” řekl Tomáš Cironis z platformy Startup Kitchen.

Český byznys bude mít v Tchaj-pei také svou platformu pro firmy, podnikatele, akademiky, startupy, neziskový sektor či kulturní subjekty, které chtějí vstoupit do místního prostředí. Markéta Pekarová Adamová 28. března otevře český hub, který zaštítí Komora ve spolupráci s Bezpečnostním centrem Evropské hodnoty. Bude sloužit jako podpora a vstupní brána, jež nabídne fyzický prostor, know-how, lokální network i pomoc s PR.

„Pro mou společnost byla účast v delegaci pana předsedy Miloše Vystrčila v roce 2020 naplněním hesla cesty, tedy Level Up! Při obchodních jednáních se nám podařilo navázat přímé kontakty nejen s významnými tchajwanskými zákazníky, ale také s partnery a institucemi. Následně jsme pracovali na rozvoji těchto kontaktů a příležitostí. Konkrétním výsledkem jsou stále probíhající jednání o významném projektu pro obnovu kritické infrastruktury. Od nadcházející cesty očekávám další prohloubení vzájemných vztahů s klienty a partnery, případně navázání vztahů nových. Máme poměrně jasný plán, o čem a s kým bychom chtěli jednat,“ uvedl k cestě Vladimír Glas, majitel a CEO firmy StemCon a.s.

Kontakty pro média:
Česko-tchajwanská obchodní komora
Lucie Šplíchalová

+420 604 150 078

Svaz průmyslu a dopravy ČR
Tereza Šebestová

Newsletter

Stay in touch with us, we do not spam!


Czech - Taiwanese Business Chamber
Rybná 716/24, Staré Město
110 00 Praha, Czech Republic


+420 607 163 521

Search